Yağmur Sularıyla Beslenen Akarsular

Bu yazımızda sizlere, yağmur suyuyla beslenen akarsular, ve yağmur sularıyla beslenen akarsular hakkında bilgilerden söz edeceğiz. Türkiye’deki akarsuların bu anlamda nasıl özellikler taşıdıklarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Elbette her akarsuyun yağmur suyuyla beslenen akarsular arasında yer aldığını belirtemeyiz. Ama Türkiye’deki akarsuların çoğu yağmur sularıyla beslenen akarsular arasında yer almaktadır.

Yağmur sularıyla beslenen akarsuların, o bölgenin yağış rejimine göre özellik gösterdiklerini belirtmemiz gerekir. Yani, yağmur yağmayan bir akarsuyun suyu da yoktur… Bölgelerimize göre bu bilgileri pekiştirmek istersek:

Akdeniz Bölgesindeki Akarsular: Akdeniz bölgesindeki akarsuların bazıları karstik kaynaklarla beslenir. Bunların haricindekiler, yani yağmur suyuyla beslenen akarsular, kış aylarında, yataklarında oldukça yükselir; hatta bazen taştıkları bile söylenebilir. Ama yaz aylarında, kurak olan Akdeniz bölgesindeki akarsularda su azalır; hatta küçük olan akarsular kurur.

Karadeniz Bölgesindeki Akarsular: Karadeniz iklimi genellikle yağışlıdır. Bu nedenle, Karadeniz bölgesindeki akarsuların su seviyesi hemen hemen her ay aynıdır. Ama, kar, ve buz sularıyla beslenen akarsular bu bilgiye dahil değildirler.

Ege bölgesindeki akarsular, ve Orta Anadolu bölgesindeki akarsuların da geneli yağmur sularıyla beslenen akarsular arasında yer almaktadır..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları