Ulusal Saat Nedir Neden Kullanılır? Türkiye’nin Ulusal Saati

Ulusal saat nedir? Her ülkenin kendine ait birulusal saati bulunmaktadır. Peki neden yerel saat dururken ulusal saat kullanılır? Bu sorunun yanıtını sizlere BilgiBilgi içerisinde, Türkiye’de neden bir ulusal saat kullanılır başlığı ile vermiştik. Ancak konuya bir kere daha değineceğiz.

Ulusal saat nedir? Ülkeler, kendilerine en uygun meridyende bulunan konumun yerel saatini, ülke genelinde ortak saat olarak kullanırlar. Bu durum ise ulusal saat olarak adlandırılmaktadır. Ulusal saat kullanılmaktadır çünkü aksi halde iletişim, haberleşme, ulaşım, ticaret ve ekonomi ile ilgili işler farklı şekilde yürütülemez.

Ulusal Saat Nedir?

Ulusal saat nedir? Bir ülkenin Doğusu ile Batısı arasındaki mesafe, o ülkeden geçen meridyen sayısının artışını belirlemektedir. Her bir meridyen ise bir yerel saat olarak bulunduğu yer adına geri dönüş yapmaktadır. Bu şu demektir: Bir ülkenin Doğu – Batı arasındaki mesafesi ne kadar çoksa, o ülkede o kadar çok yerel saat bulunur.

Ulusal Saat Neden Kullanılır

Ulusal Saat Nedir

Ancak bu durum ülke için uygun değildir. Çünkü bir ülkede aynı anda bir kaç saatin kullanılması, o ülkedeki iletişimin gerekli şekilde sağlanmasını olanaksız hale getirmektedir. İşte bu nedenle, ülkedeki Doğu – Batı yönünde uzanan meridyenlerden bir tanesi seçilir ve o meridyenin yerel saati, ülkenin ulusal saati halini alır.

Ulusal saat nedir? Ulusal saatin tanımını kısaca yapmak istersek: Bir ülkede kullanılan tek saatin, o ülkenin ulusal saati olduğunu belirtebiliriz…

Ulusal Saat Neden Kullanılır?

Ulusal saat neden kullanılır? Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, ülkede birden çok saatin kullanılması halinde, iletişimde problemler yaşanacaktır. Bu durumu daha somut bir şekilde örneklendirmek istersek: Bir arkadaşımızın Ardahan’da yaşadığını düşünelim. Biz ise İstanbul’da yaşıyoruz diyelim.

Arkadaşımıza, saat 6:00’da bizi uyandırmasını söyledik… Ama arkadaşımız bizi 6:48’de uyandırdı… Oysa ki aslında, biz o saatte çoktan hazırlanıp, evden çıkmış olmalıydık… Ama arkadaşımızın da yapabileceği bir şey yoktu. Biz İstanbul’da 6:48’i yaşarken, aslında o Ardahan’da 6:00’ı yaşıyordu; ve kendisine göre doğru saatte bizi uyandırdı…

İşte ulusal saat, bu gibi problemlerin ortadan kalkmasını olanaklı hale getirmek için kullanılmaktadır. Vermiş olduğumuz örnek çok kişisel bir örnek olmakla birlikte, ülkedeki herkesi etkileyen örnekler de bulunabilir. Ulusal saat bu anlamda, saat ile ilgili olumsuzlukların ortadan kalkması adına kullanılmaktadır. Dolayısı ile Ulusal saat neden kullanılır sorusunun yanıtını bilmeli ama durumdan da aynı zamanda memnun olmalıyız.

Türkiye’nin Ulusal Saati

Türkiye’nin ulusal saati neye göre belirlenmiştir? Türkiye’de kullanılan ulusal saat, bir kaç sene öncesine kadar senede iki sefer değişiklik göstermekte idi. Yaz aylarında, 45 derece Doğu meridyeninde yer alan yerel saat ülkemizin ulusal saati olur ve böylece üçüncü saat dilimini kullanıp, ileri saat uygulamasını gerçekleştirirdik.

Kış aylarında ise 45 derece Doğu meridyeninin yerel saatini ulusal saat olarak kullanırdık. Ki zaten Türkiye’nin ulusal saati kış aylarında uygulanan ikinci saat dilimi olarak belirtilmektedir. Ancak 30 Ekim 2016 itibari ile saatlerin geri alınması uygulamasından vazgeçilmiştir. Ülkemiz şu anda İstanbul saati olarak üçüncü saat dilimini ulusal saat olarak kullanmaktadır.

1978 senesine kadar Türkiye’nin ulusal saati, 30 derece Doğu meridyeninin yerel saati idi. Ancak 1978 senesinden sonra, güneş ışığından daha fazla yarar sağlayıp, enerji tasarrufu yapmak adına ileri saat uygulaması da gerçekleştirilmeye başlanmıştı.

Ulusal saat nedir sorusunun yanıtını bu şekilde daha iyi anlamış olduğunuzu düşünüyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları