Ulusal Saat Nedir?

Bu yazımızda sizlere ulusal saat ile ilgili bilgilerden söz ederek, ulusal saat nedir; ve ulusal saat neden kullanılır sorularının yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Her ülkenin kendine ait bir ulusal saati bulunur ama nedir bu ulusal saat, neden yerel saat varken ulusal saati kullanırız? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Ulusal Saat Nedir?

Bir ülkenin Doğu’su ile Batı’sı arasındaki mesafe, o ülkeden geçen meridyen sayısının artışını belirlemektedir. Her bir meridyen ise bir yerel saat olarak bulunduğu yer adına geri dönüş yapmaktadır. Bu şu demektir: Bir ülkenin Doğu – Batı arasındaki mesafesi ne kadar çoksa, o ülkede o kadar çok yerel saat bulunur. Ancak bu durum ülke için uygun değildir; çünkü, bir ülkede aynı anda bir kaç saatin kullanılması, o ülkedeki iletişimin gerekli şekilde sağlanmasını olanaksız hale getirmektedir. İşte bu nedenle, ülkedeki Doğu – Batı yönünde uzanan meridyenlerden bir tanesi seçilir; ve o meridyenin yerel saati, ülkenin ulusal saati halini alır.

Ulusal saatin tanımını kısaca yapmak istersek: Bir ülkede kullanılan tek saatin, o ülkenin ulusal saati olduğunu belirtebiliriz…

Ulusal Saat Neden Kullanılır?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, ülkede birden çok saatin kullanılması halinde, iletişimde problemler yaşanacaktır. Bu durumu daha somut bir şekilde örneklendirmek istersek:

Bir arkadaşımızın Ardahan’da yaşadığını düşünelim. Biz ise İstanbul’da yaşıyoruz diyelim. Arkadaşımıza, saat 6:00’da bizi uyandırmasını söyledik… Ama arkadaşımız bizi 6:48’de uyandırdı… Oysa ki aslında, biz o saatte çoktan hazırlanıp, evden çıkmış olmalıydık… Ama arkadaşımızın da yapabileceği bir şey yoktu. Biz İstanbul’da 6:48’i yaşarken, aslında o Ardahan’da 6:00’ı yaşıyordu; ve kendisine göre doğru saatte bizi uyandırdı… İşte ulusal saat, bu gibi problemlerin ortadan kalkmasını olanaklı hale getirmek için kullanılmaktadır.

Vermiş olduğumuz örnek çok kişisel bir örnek olmakla birlikte, ülkedeki herkesi etkileyen örnekler de bulunabilir. Ulusal saat bu anlamda, saat ile ilgili olumsuzlukların ortadan kalkması adına kullanılmaktadır.

Türkiye’nin Ulusal Saati

Türkiye’de kullanılan ulusal saat senede iki kere değişiklik göstermektedir. Yaz aylarında, 45 derece Doğu meridyeninde yer alan yerel saat ülkemizin ulusal saati olur, ve böylece üçüncü saat dilimini kullanıp, ileri saat uygulamasını gerçekleştiririz. Kış aylarında ise, 45 derece Doğu meridyeninin yerel saatini ulusal saat olarak kullanırız, ki zaten Türkiye’nin ulusal saati kış aylarında uygulanan ikinci saat dilimi olarak belirtilmektedir.

1978 senesine kadar Türkiye’nin ulusal saat dilimi, 30 derece Doğu meridyeninin yerel saati idi. Ancak 1978 senesinden sonra, güneş ışığından daha fazla yarar sağlayıp, enerji tasarrufu yapmak adına ileri saat uygulaması da gerçekleştirilmeye başlandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları