Türkiye’nin Özel Konumu

Bu yazımızda sizlere ilk olarak Türkiye’nin özel konumundan söz edeceğiz. Sonrasında ise Türkiye’nin özel konumu ve sonuçları ile, Türkiye’nin özel konumu ve sonuçlarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Ülkemizin özel konumu ile ilgili bilgiler, ve bu konumun ülkemizi nasıl etkilediği ile ilgili detayları öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden detayların aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Türkiye’nin Özel Konumu

Ülkemizin özel konumuna baktığımız zaman, üç önemli kıtayı, Avrupa, Asya, ve Afrika’yı birbirine bağlayan bir noktada bulunduğunu belirtebiliriz. Bununla birlikte, zaten Asya kıtası ile Avrupa kıtasının ortasında bulunduğunu, hatta, ülkemizin bir kısmının Asya, bir kısmının da Avrupa kıtasında yer aldığını pek çoğumuz biliyoruz.Peki Türkiye’nin özel konumu ve sonuçları anlamında baktığımızda nelerle karşılaşırız?

Türkiye’nin Özel Konumunun Sonuçları

• Türkiye’de bulunan boğazların stratejik önemi vardır.
• Ülkemizin komşularının petrol bakımından zengin oldukları bilinmelidir.
• Asya ile Avrupa arasında gerçekleşen ulaşım, ve ticaret yolları ülkemizden geçmektedir.
• Sanayiden yerleşime, nüfustan tarıma, sanayiye kadar pek çok unsur, ülkemizin yeryüzü şekillerinden etkilenmektedir. Çünkü ülkemiz engebeli ama aynı zamanda yüksek bir ülke olarak göze çarpmaktadır. Bu durum, ülkemizin gerçek yüzölçümü ile, izdüşüm yüzölçümü arasında fark oluşmasına da neden olmaktadır.
Türkiye’nin gerçek yüzölçümü 814.578 kilometrekaredir.
Türkiye’nin izdüşüm yüzölçümü 779.452 kilometrekaredir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları