Türkiyedeki Akarsular Ve Yağmur Suları İle Beslenen Akarsular

Bu yazımızda sizlere, yağmur suları ile beslenen akarsular; ve kar ve buz suları ile beslenen akarsulardan söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Türkiyedeki akarsular arasında yer alan, yağmur suları ile beslenen akarsular; ve, kar ve buz suları ile beslenen akarsular hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, hiç zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Türkiyedeki akarsuların geneli yağmur suları ile beslenen akarsulardır. Yağmur suları ile beslenen akarsuların rejimlerinin, bulundukları bölgenin yağış rejimi ile aynı olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Türkiyedeki akarsulara baktığımızda, Akdeniz bölgesinde bulunan akarsuların, yağmur suları ile beslenen akarsular grubunda yer aldığını, ve bunun sonucu olarak da, yaz aylarında az, kış aylarında çok su akıttıklarını, kış aylarında ise çok su akıttıklarını belirtmemiz gerekmektedir. Akdeniz bölgesinde bulunan Türkiyedeki akarsular arasında yer alan küçük akarsuların bazılarının, yaz aylarında kuruduğunu dahi belirtebiliriz. Türkiyedeki akarsular arasında yer alan, Ege bölgesi, ve Orta Anadolu bölgesindeki akarsuların da yağmur suları ile beslenen akarsular olduklarını belirtmemiz gerekmektedir.
Yağmur ve buz suları ile beslenen akarsular, Türkiyedeki akarsularda, özellikle yüksek dağlardan beslenen akarsular olarak belirtilmektedir. Özellikle yüksek dağların tepelerinde, kış aylarında biriken kar, ya da buz kütleleri yaz aylarında erir; ve bu bölgelerden beslenmekte olan akarsulara su olarak aktarılır. Türkiyedeki akarsular arasında, kar ve buz suları ile beslenen akarsulara baktığımızda, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz, ve Hakkari Dağları’ndan beslenen akarsuların, kar ve buz suları ile beslenen akarsular arasında yer aldığını görürüz, ve bunun yanında, kar ve buz suları ile beslenen akarsuların en yüksek su seviyesine, ilk bahar ayları, ya da yaz aylarının başlarında ulaştıklarını da belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları