Sıcaklık Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, sıcaklık dağılışını neler belirler, sıcaklık dağılışını etkileyen faktörler nelerdir gibi soruların yanıtlarından söz etmeye, sıcaklık dağılışını etkileyen faktörleri anlatmaya çalışacağız. Bu bilgilere sizin de gereksiniminiz varsa, zaman kaybetmeden detayların aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Sıcaklık Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Sıcaklık Dağılışını Neler Belirler?

• Sıcaklık dağılışını etkileyen faktörlerin en önemlisi, güneşin düşme açısıdır. Güneş bir yere ne kadar dik açı ile düşerse, o yer o kadar sıcak olur. Açı daraldıkça o bölgenin sıcaklığında da azalma söz konusu olur.

• Bulunulan bölgenin güneşe olan uzaklığı da sıcaklık dağılışına etki eder. Güneşe yakın olan ekvator bölgesinde sıcaklık fazladır. Ama kutuplara gidildikçe sıcaklıkta azalma söz konusu olur. Bunun nedeni, güneşin katettiği yolun artmasından; ve bu sırada enerji kaybı yaşanmasından kaynaklanmaktadır.

• Güneşlenme süresinin de sıcaklık dağılışını etkileyen faktörler arasında yer aldığını belirtebiliriz. Bunun en güzel örneği, güneş ne kadar fazla ise, havanın o kadar sıcak olduğu yaz mevsimidir. Günler uzundur, güneş daha dik gelir, daha uzun süre kalır; ve hava daha sıcaktır. Gece olduğunda ise sıcaklık yavaş yavaş azalır. Sabah güneş doğmadan önceki zaman, sıcaklığın en düşük olduğu zamandır.

• Yükselti de sıcaklık dağılışında önemli bir diğer faktördür. Deniz seviyesinden her 100 metre yükseldiğinizde, sıcaklık yarım derece azalır. Yani yüksek yerlerde hava daha serindir. Bu unsur, sıcaklık dağılığını etkileyen faktörler arasında yer alan yükseltiden kaynaklanır.

• Kara; ve denizlerin dağılığı da sıcaklık üzerinde etkili bir diğer unsurdur. Çünkü denizler karalara göre daha az, ve geç ısınır; ve soğurlar. Karalar ise daha çabuk; ve çok ısınıp soğur… İşte bu nedenle karasal iklimlerde en sıcak ay Temmuz iken, en soğuk ay Ocaktır. Deniz iklimlerinde en sıcak ay Ağustos’tur; en soğuk ay ise Şubattır…

• Bir yerde nem varsa, orası fazla ısınmaz; ya da soğumaz… Bunu bulutlu kış günlerini örnek vererek açıklayabiliriz. Hava bulutlu olduğunda sıcaklık daha yüksek iken, tam tersinin olması gerektiğini düşündüğümüz güneşli günlerde hava daha soğuktur. Bu durum nem ile alakalıdır.

• Okyanus akıntılarının da sıcaklık dağılışı üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu durum sadece denizleri değil, karaları da etkiler. Ekvator yönünden gelen okyanus akıntıları sıcaklığı arttırırken, kutuplardan gelen akıntıların sıcaklığı düşürme etkileri bulunmaktadır.

• Rüzgarların sıcaklık dağılışı üzerinde etkisi bulunmaktadır. Yaz aylarında denizden esen rüzgar ortamı serinletirken, kış aylarında ılıtır. Güneyden esen rüzgarlar ülkemize ekvator tarafından gelmeleri dolayısı ile sıcaklığı düşürücü etki gösterirler. Bu durum enlem – sıcaklık ilişkisine göre değişiklik göstermektedir.

• Bitki örtüsünün de sıcaklık dağılığı üzerinde etkisi bulunmaktadır. Güneş ışınlarını emme özelliği bulunan bitkiler yerin gündüz fazla ısınmasını önlerken, gece ise, yine sıcaklık tutulumu sağlayarak yerin fazla soğumasını önlemektedir. Bundan dolayı, bitki örtüsü az, ve çok olan yerlerde sıcaklık farkları gözlenmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları