Rüzgarın Hızı Nelere Bağlıdır?

Bu yazımızda sizlere rüzgarın hızı ile ilgili bilgilerden söz ederek, rüzgarın hızını etkileyen faktörler nelerdir, rüzgarın hızı nelere bağlıdır gibi soruların yanıtları arasında yer alan, rüzgarın hızını etkileyen faktörlerden söz edeceğiz. Kış aylarında sık sık farklı rüzgar türleri ile karşılaşacak olmamızı düşünecek olursak, rüzgarın hızı hepimizin ilgisini çekecektir

Rüzgarın Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Rüzgarın Hızı Nelere Bağlıdır?

• Basınç farkı, rüzgarın hızını etkileyen faktörler arasında ilk sırada yer almaktadır. İki bölge arasındaki söz konusu basınç farkı yüksek ise rüzgarın hızı fazladır. Basınç farkının düşük olması rüzgarın hızını yavaşlatır. Basınç farkının hiç olmaması ise, rüzgarın, etkisini yitirmesine neden olmaktadır.

• Basınç merkezleri arasında bulunan mesafe de rüzgarın hızını etkileyen bir diğer faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki yerde de basınç farkı aynı ise, ancak bu iki yer arasındaki mesafe uzak ise, rüzgarın hızı bu durumdan etkilenmektedir. Birbirine yakın olan bölgelerde farklı olan izobar yüzeyi eğimi dolayısı ile rüzgarın hızı fazladır. Birbirine uzak olan noktalarda ise, izobar yüzeyleri eğimi arasındaki fark fazla değildir. Bu nedenle rüzgarın hızı yavaştır.

• Dünyanın dönüşü, rüzgarın hızını azaltır. Çünkü, rüzgar eğer düz bir çizgi üzerinde esebilse daha hızlı eser. Ama dünyanın dönüşü, rüzgarın yönünü saptırır; ve hızının kesilmesine neden olur.

• Bulunulan alanın yeryüzü şekilleri de rüzgarın hızını etkiler. Çünkü, sürtünme dolayısı ile hızı yavaşlayan rüzgar, düz, ve açık alanlarda daha hızlı esmektedir. Burada rüzgarın hızını kesecek bir şey yoktur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları