Rüzgarın Hızı Nelere Bağlıdır? Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Rüzgarın hızı nelere bağlıdır? Pek çok kişi tarafından merak edilen sorunun yanıtını vemeden öncerüzgarın tanımını yapalım. Ve tek bir tanım ile nasıl çok sayıda farklı rüzgar türünün ortaya çıktığını da sonrasında anlatalım. Rüzgar, yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru gerçekleşen hava hareketi olarak tanımlanabilir.

Bazen yavaş bazen de hızlı esen rüzgar farklı bölgelerde de farklı şekillerde esmektedir. Peki bu duruma neden olan faktöler nelerdir? Rüzgarın hızı nelere bağlıdır? BilgiBilgi olarak bu sorunuza yanıt veerek, sınavlardaki başarı oranınızı yükseltmeyi hedeflemekteyiz.

Rüzgarın Hızı Nelere Bağlıdır?

Rüzgarın hızı nelee bağlıdır? Bu sorunun yanıtlarını sizlerle maddeler halinde paylaşalım.

Rüzgarın Hızını Ve Yönünü Etkileyen Faktörler Nelerdir

Rüzgarın Hızı Nelere Bağlıdır

• Basınç farkı, rüzgarın hızını etkileyen faktörler arasında ilk sırada yer almaktadır. İki bölge arasındaki söz konusu basınç farkı yüksek ise rüzgarın hızı fazladır. Basınç farkının düşük olması rüzgarın hızını yavaşlatır. Basınç farkının hiç olmaması ise, rüzgarın, etkisini yitirmesine neden olmaktadır.

• Basınç merkezleri arasında bulunan mesafe de rüzgarın hızını etkileyen bir diğer faktör olarak karşımıza çıkar. Her iki yerde de basınç farkı aynı ancak bu iki yer arasındaki mesafe uzak ise rüzgarın hızı bu durumdan etkilenmektedir. Birbirine yakın olan bölgelerde farklı olan izobar yüzeyi eğimi dolayısı ile rüzgarın hızı fazladır. Birbirine uzak olan noktalarda ise izobar yüzeyleri eğimi arasındaki fark fazla değildir. Bu nedenle rüzgarın hızı yavaştır.

• Dünyanın dönüşü, rüzgarın hızını azaltır. Çünkü, rüzgar eğer düz bir çizgi üzerinde esebilse daha hızlı eser. Ama dünyanın dönüşü, rüzgarın yönünü saptırır ve hızının kesilmesine neden olur.

• Bulunulan alanın yeryüzü şekilleri de rüzgarın hızını etkiler. Çünkü, sürtünme dolayısı ile hızı yavaşlayan rüzgar, düz ve açık alanlarda daha hızlı esmektedir. Burada rüzgarın hızını kesecek bir şey yoktur.

Rüzgarın hızı nelee bağlıdır sorusuna yanıt vermeye devam ederken rüzgarın estiği sırada engelle karşılaşması ve yer şekillerinin farklılığından dasöz etmeden geçmemeliyiz. Eğer ki rüzgar estiği sırada engebeli yüzey ya da orman gibi engellele karşılaşırsa daha yavaş esmeye başlayacaktır.

Rüzgar Hızını Ve Yönünü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Rüzgar hızını ve yönünü etkileyen faktörler nelerdir? Rüzgarın esiş yönü Kuzey yarım kürede saat ibresi yönünde, Güney yarımkürede ise saat ibresinin tersi yönünde sapma gösterir. Buna göre Kuzey yarım kürede rüzgarın hareketinin sağına doğru sapma olurken, Güney yarım kürede ise sapma hareket yönünün soluna doğru sapmaktadır.

Rüzgar hızını ve yönünü etkileyen faktörler nelerdir, rüzgarın hızı nelee bağlıdır… gibi soruların yanıtlarını bilmek günlük hayatta da karşımıza çıkacak soruları yanıtlamak adına önem arz etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları