Nem Nedir?

Bu yazımızda sizlere nem hakkında bilgilerden söz ederek, nem nedir, nem ne ile ölçülür, nem çeşitleri nelerdir gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Önemli coğrafi olaylardan olan nem hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Nem Nedir?

Genel olarak, atmosferin içerisinde bulunan su buharının adı nemdir.

Nem Ne İle Ölçülür?

Higrometre, nem ölçer olarak bilinen alettir. Ve havada bulunan nemin miktarı gram olarak belirtilmektedir.

Nem Çeşitleri

Mutlak nem
Maksimum nem
Bağıl nem… şeklinde üç farklı nem çeşidi bulunmaktadır.

Mutlak Nem Nedir?

Herhangi bir zaman diliminde, 1 metreküplük alanda ölçülen nem miktarının gram / santimetreküp olarak ifade edilmesine, nem çeşitleri arasında, mutlak nem adı verilmektedir. Mutlak nemin azaldığı durumlar: ekvatordan kutuplara, kıyılardan iç kesimlere, alçaklardan yükseklere gidildiği zamanlar olarak özetlenebilmektedir. Mutlak nemin arttığı durumlar ise şu şekildedir: Gündüz geceden, yaz ayları ise kış aylarından, mutlak nem bakımından daha fazladır. Bunun nedeni, mutlak nemin oluşması için gerekli olan sıcaklıktan kaynaklanmaktadır. Malum, yaz ayları kış aylarından, gündüzler ise gecelerden sıcaktır. Hava sıcak iken su yüzeyinin bulunması, suyun buharlaşmasını gündeme getirir; dolayısı ile mutlak nem ortaya çıkar.

Maksimum Nem Nedir?

Belirli bir sıcaklık miktarında, 1 metreküp havanın en fazla taşıyabileceği nem miktarına maksimum nem adı verilmektedir. Sıcaklığın, maksimum nem miktarı ile bir orantısı vardır. Çünkü hava sıcaklığının artması, havanın genişlemesini sağlar, ve genişleyen hava, içerisinde daha fazla nem barındırabilir. Aynı şekilde hava sıcaklığının azalması da, maksimum nem miktarının azalmasına neden olacaktır.

Bağıl Nem Nedir?

Havanın neme doyma oranı bağıl nem olarak belirtilmektedir. Bağıl nem miktarını bulabilmek için mutlak nemi maksimum neme oranlamak gerekmektedir. Bağıl nem miktarı yüzdelik oranla ifade edilir; ve maksimum nemin tersine, bağıl nem sıcaklık ile ters orantılıdır. Yağışlı alanlarda; ve deniz kıyılarında yüksek olan bağıl nem, çöl bölgelerinde daha düşük orandadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları