Kar Sularıyla Beslenen Akarsular Buz Sularıyla Beslenenler

Kar sularıyla beslenen akarsular, ülkemizde sayıca oldukça fazlalar. Genel olarak bakıldığında da akarsuların beslendikleri kaynaklara göre farklı sınıflara ayrıldıklarını söyleyebiliriz. Bunlar arasında kar suları ile beslenenlerin yanında yağmur sularıyla beslenen akarsular da bulunmaktadır.

BilgiBilgi olarak sadece kar sularıyla beslenen akarsular hakkında bilgi vermekle kalmayıp, aynı zamanda yağmur ve yeraltı sularıyla beslenen ve hatta farklı akarsulardan beslenen akarsuları da sizlere farklı başlıklar altında aktaracağız. Peki genel olarak bakıldığında kar suları ile beslenen akarsuların özellikleri nelerdir?

Kar Sularıyla Beslenen Akarsular

Kar sularıyla beslenen akarsular, ülkemizde sayıca oldukça fazlalar. Türkiye’deki akarsular arasında yer alan, yüksek dağlardan beslenen akarsular, kar ve buz suları ile beslenirler. Bu dağlarda yağmış olan karlar; sonrasında ise oluşan buzlar, artan sıcaklığın etkisi ile erir. Ve suya dönüşür. Bu su sonrasında ilerleyerek akarsuları besleyen sudur.

Kar Ve Buz Sularıyla Beslenen Akarsular

Kar Sularıyla Beslenen Akarsular

Ülkemizde bulunan akarsuların, ilkbahar ve yaz mevsiminde oldukça bol su ile beslendiğini görür; dağlara yağmur yağdığını düşünebiliriz. Ama bunun nedeni sadece yağmur değil, aynı zamanda eriyen kar ve buz kütleleridir de…

Doğu Anadolu’da bulunan yüksek dağlar, Hakkari dağları ve Doğu Karadeniz dağlarını kendine kaynak edinmiş olan akarsuların, kar sularıyla beslenen akarsular arasında yer aldığını düşünebilirsiniz.

Kar Ve Buz Sularıyla Beslenen Akarsular

Kar ve buz sularıyla beslenen akarsular arasında yer alan bazıları yüksek dağlardan doğarlar. Bazıları ise karların ve buzların erimeye başladığı dönemler olan ilkbahar ve yaz mevsimi başında akmaya başlarlar. Buzullarla beslenen akarsuların kaynakları ise bazen yükek dağlar; bazen de yüksek enlemlerdir.

Kar ve buz sularıyla beslenen akarsular bazen de aynı zamanda yer altı sularıyla beslenebilirler. Bu akarsuların birden fazla kaynaktan beslenen akarsular grubunda yer aldıklarını söyleyebiliriz. Ama sadece kar sularıyla beslenen akarsular olduklarını söylersek yanlış bilgi vermiş oluruz.

Ülkemiz akarsular bakımından çok zengin olduğu için farklı kaynaklarla beslenen akarsu sayısı da oldukça fazladır. Genel olarak bakıldığında kar, yağmur, buz, yer altı, yağmur sularıyla beslenen akarsulara ek olarak birden fazla kaynak ile beslenen akarsu sayısının da çok fazla olduğunu söylersek size yanlış bilgi vermemiş oluruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları