Güneş Işınlarının Geliş Açısı Neye Bağlıdır? Neler Değişir?

Güneş ışınlarının geliş açısı neye bağlıdır? Aslına bakarsanız bu sorunun tek bir yanıtı değil, birden çok yanıtı bulunmaktadır. Her şeyin öncesinde dünyanın şekli ve mevsimler bu konuda büyük öneme sahiptir. Bunun haricinde çok daha farklı unsurlardan da sözedebiliriz.

Güneş ışınlarının geliş açısıneye bağlıdır sorusunun yanıtı bizler için önemlidir. Çünkü her şeyin öncesinde güneş dünyanın en önemli doğal kaynaklarından birtanesidir. Bunun yanında yaşamsal gereksinimler açısından da güneşin önemini vurgulamamız gerekir.

Bu konu daha çok Coğrafya dersinde gündeme gelmektedir. Ancak Fen bilgisi derslerinde de konu olarak işlenebilmesi ve buna yönelik soruların sorulması söz konusu olabilir. O halde konu hakkında bilgi sahibi olmamız gereklidir. BilgiBilgi olarak bu konuda sizlere yardımcı olacağız.

Güneş Işınlarının Geliş Açısı Neye Bağlıdır?

Güneş ışınlarının geliş açısı neye bağlıdır sorusunun birden çok yanıtı olduğuna değindik. Peki bu faktörler nelerdir?

Güneş Işınlarının Geliş Açısına Bağlı Olarak Neler Değişir

Güneş Işınlarının Geliş Açısı Neye Bağlıdır

• Dünyanın şeklinden dolayı, güneş ışınlarının geliş açısı, bulunulan yerin enlemine göre farklılık gösterir. Çünkü güneş ışınları ekvatora daha büyük açı ile gelirken, kutuplara doğru gidildikçe açıda küçülme söz konusu olur.

• Dünyanın yıllık hareketi ve bunun yanında eksen eğikliği dolayısı ile oluşan mevsimler, güneş ışınlarının geliş açısını etkiler. Biz ülkemizde, yaz aylarında güneşi daha dik açı ile alırız. Mevsim kışa döndükçe açıda eğiklik göz konusu olmaya başlar.

• Dünyanın günlük hareketinin de güneş ışınlarının geliş açısı üzerinde önemli etkisi vardır. Sabah ve akşam saatlerinde eğik açı ile gelen güneş, öğle saatlerinde, gelebilecek olduğu en dik açı ile bizlere ulaşır.

Güneş ışınlarının geliş açısı neye bağlıdır? Yer şekillerinin eğimi ve güneşe bakışları, yani bakı da güneş ışınlarının geliş açısı üzerinde önemli olan bir diğer faktördür.

Güneş Işınlarının Geliş Açısına Bağlı Olarak Neler Değişir?

Güneş ışınlarının geliş açısına bağlı olarak neler değişir? Sıcaklık bu noktada değişen ilk önemli unsurdur. Bildiğimiz gibi öğlen saatlerinde daha sıcak olan hava, sabah ve akşam saatlerinde daha serin; gece ise en serin zamanlarını yaşamaktadır.

Güneşlenme süresi de güneş ışınlarının geliş açısına bağlı olarak neler değişir sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Güneş ışınlarının geliş açısı neye bağlıdır konusu için yorumlarınızı konu altından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları