Gezegenlerin Özellikleri

Bu yazımızda sizlere gezegenlerin özellikleri hakkında bilgilerden söz ederek, gezegenlerin özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını, gezegenlerin güneşe uzaklıklarına göre, her bir gezegen için ayrı ayrı vermeye çalışacağız. Sizin de gezegenlerin güneşe uzaklıklarına göre, gezegenlerin özellikleri nelerdir sorusunun yanıtlarına ihtiyacınız varsa, zaman kaybetmeden bilgilerimizi size aktarmaya başlayalım…

Gezegenlerin Özellikleri Nelerdir?

Merkürün Özellikleri: Yüzeyi kayalarla kaplı olan Merkür gezegeninin atmosferi bulunmamaktadır. Sıcaklık gündüzleri çok yüksek olmakla birlikte, gündüz – gece arasındaki sıcaklık farkı da çok fazladır. Gündüzleri 500 derece olan sıcaklık Merkür gezegeninde geceleri -175 derecelerdedir. Kendi çevresinde 58 günde dönen Merkür, güneş çevresindeki dönüşünü ise 88 günde tamamlamaktadır.

Venüsün Özellikleri: Venüsün özellikleri arasında, diğer gezegenlerin özelliklerinden farklı bir detaydan söz etmek gerekir ki o da kendi çevresindeki dönüşünü ters yönde gerçekleştirmesidir. Ve bu dönüş 243 günde tamamlanır. Bununla birlikte, güneşin etrafındaki dönüşünü 224 günde tamamlayan Venüs gezegeninde, bir gün, bir yıldan daha uzun sürmektedir. Kalın, ve yoğun bir atmosferi bulunan Venüs gezegeninde sıcaklık 400 derece civarındadır.

Marsın Özellikleri: Kızıl renkli, ve kayalık bir yüzeye sahip olan Mars gezegeni, yoğun oranda Karbondioksit içeren bir atmosfere sahiptir. Kendi çevresindeki dönüşü 24 saat 37 dakikada, güneş çevresindeki dönüşü ise 687 günde tamamlanır. Bununla birlikte, düşük bir sıcaklığı bulunan Mars gezegeninde, -80 – -160 derece arası sıcaklıklar söz konusu olmaktadır.

Jüpiterin Özellikleri: Diğer gezegenlere göre, Jüpiterin özellikleri arasındaki en önemli ayrıntı, güneş sisteminin en büyük gezegeni olmasıdır. Ve dünyadan 1300 kat daha büyük bir kütlesi bulunmaktadır. Ama tam olarak katı halde değildir, buz, ve gaz bulutlarından oluşmuştur. Kendi çevresinde 10 saatte, güneşin çevresinde ise 12 yılda dönüşünü gerçekleştirir.

Satürnün Özellikleri: Satürnün özellikleri arasında, onu diğer gezegenlerden farklı kılan şey, halkalarının bulunmasıdır. Yoğunluğu sudan az olan Satürnün özelliklerine şunu ekleyerek devam etmeliyiz ki: bir okyanus Satürn gezegeninin içerisinde rahatlıkla yüzebilirdi. -145 derecelik bir sıcaklığı bulunan Satürn gezegeni, kendi çevresinde 10 saatte, güneşin çevresinde ise 29.5 yılda dönüşünü tamamlar.

Uranüsün Özellikleri: Atmosferinde metan gazı bulunduğu için Uranüs gezegeninin rengi mavi – yeşil’dir. -190 derecelik bir sıcaklığı bulunan Uranüs gezegeninin özellikleri arasında, kendi çevresindeki dönüşünü 17 saatte, güneşin çevresindeki dönüşünü ise 80 yılda tamamladığını belirtmemiz gerekmektedir.

Neptünün Özellikleri: Neptün gezegeninin güneşe olan mesafesi uzak olduğundan dolayı, sıcaklık -200 derece dolaylarındadır. Güneş çevresindeki dönüşünü 165 senede tamamlayan Neptün, kendi çevresindeki dönüşünü de 16 saatte tamamlar.

Plütonun Özellikleri: Plüton’un gezegen olmadığına dair iddialar son zamanlarda artmaktadır. Sıcaklık -200 derecenin altındadır. Plüton’un ne kadar büyüklükte olduğu dünyadan algılanamaz, çğnkü aradaki mesafe çok fazladır. Bununla birlikte bu gezegenin kendi etrafındaki dönüşünü 248 senede tamamladığı bilinir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları