Coğrafi Konum Ve Coğrafi Konumun Özellikleri

Bu yazımızda sizlere ilk olarak coğrafi konum nedir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz, sonrasında ise, coğrafi konumun özellikleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan coğrafi konumun özelliklerinden söz ederek, coğrafi konum ile ilgili bilgi sahibi olacağınızı belirtmemiz gerekmektedir. Dilerseniz zaman kaybetmeden coğrafi konum ile ilgili bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:
Coğrafi konum nedir? Bir yerin dünya üzerindeki konumunun belirlenmesine coğrafi konum adı verilmektedir. Coğrafi konumun özellikleri nelerdir dediğimizde, bir yerin coğrafi konumunun, doğa ile yakından ilişki içerisinde bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir, ve bu durumun coğrafi konumun özellikleri arasında yer aldığını da belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Coğrafi konumun belirlenmesinde iki farklı unsurdan yararlanıldığının belirtilmesi gerekmektedir. Bu iki farklı unsuru, coğrafi konum çeşitlendirmesinde, matematik konum, ve özel konum olarak ayırabiliriz. Matematik konum ile ilgili bilgi vermek istersek: Coğrafi konumunun belirlenmesi gereken bir yerin, ekvatora, ve kutuplara göre olan durumunun coğrafi konum şeklinde belirtilmesinin matematik konum olarak ifade edildiğini belirtmeliyiz. Bir yerin coğrafi konumu eğer, meridyenler; ve paraleller ile belirtiliyorsa, bu, o yerin matematik konumunun belirtildiği anlamına gelmektedir diyebiliriz. Coğrafi konumun belirlenmesinde özel konumdan faydalanılacaksa da yapılan şudur: o yerin özellikleri aktarılmaktadır. Örneğin, İstanbul, Avrupa kıtası ile Asya kıtası arasında bulunan bir köprü niteliğini taşımaktadır, ve bu, İstanbul’un özel konumunu ifade etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları