Coğrafi Konum Nedir?

Bu yazımızda sizlere coğrafi konum ile ilgili bilgilerden söz ederek, coğrafi konum nedir, coğrafi konum ve etkileri nelerdir, coğrafi konum çeşitleri nelerdir… gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Eğer sizin de coğrafi konum ile ilgili bilgi edinme ihtiyacınız varsa, zaman kaybetmeden detayları sizlere aktarmaya başlayalım…

Coğrafi Konum Nedir?

Bir ülkenin, dünya üzerinde nerede olduğunun belirlenmesi, ve ifade edilmesi, o ülkenin coğrafi konumunun aktarılması demektir. Bu noktada coğrafi konumun tanımını, bir yerin dünya üzerinde bulunduğu nokta şeklinde yapabiliriz.

Coğrafi Konum Çeşitleri

Coğrafi konum:
• Matematik konum
• Özel konum
olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse, özel konum bir yerin sözel olarak coğrafi konumunu anlatır. Matematik konum ise, bir yerin dünya üzerindeki sayısal değerlerle ifade edilen coğrafi konumudur.

Coğrafi Konum Ve Etkileri

Bir yerin coğrafi konumu, o yerin ekonomisini, doğasını; ve toplumunu, iklimini… direkt olarak etkilemektedir. Dilerseniz bunu da kısaca özetleyelim…
Akdeniz bölgesi, coğrafi konumu gereği Akdeniz iklim şartlarını yaşatmaktadır. Buna bağlı olarak yazlar sıcaktır. Hal böyle olunca, turist akımına uğrayan Akdeniz bölgesinde, ekonomi bu anlamda gelişmiştir. Akdeniz bölgesinin herhangi bir turistik bölgesine göç ederek, orada otellerde çalışan, turistlere yönelik dükkanlar açan… insan sayısı oldukça fazladır.
Coğrafi konum, ve etkileri bu nedenle oldukça önemlidir…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları