Coğrafi Bölgeler Neye Göre Belirlenir?

Bu yazımızda sizlere, coğrafi bölgeler neye göre ayrılır; ve coğrafi bölgeler neye göre belirlenir sorularının yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, coğrafi bölgeler neye göre ayrılır; ve coğrafi bölgeler neye göre belirlenir şeklindeki soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, hiç zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Herhangi bir coğrafi bölgenin birbirinden farklı çeşitli özelliklerinin bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bir coğrafi bölgenin, bir ya da bir kaç özelliği çevresine göre çok farklı ise, bu durumda coğrafi bölgeden ayrı bir başka coğrafi bölge ortaya çıkmış bulunur. İşte bu noktada, coğrafi bölgeler neye göre ayrılır, ve coğrafi bölgeler neye göre belirlenir sorularının yanıtları gündeme gelmektedir. Coğrafi bölgeler, birbirinden farklı iki ana gruptaki özelliklere göre belirlenir. Bu özellikleri de hemen sizlerle paylaşalım:
Doğal özellikler nelerdir? Doğal özellikler arasında ilk olarak coğrafi konumdan söz etmemiz gerekmektedir. Coğrafi konumun ne olduğundan söz etmek istersek, bir yerin ülke içerisindeki konumunun coğrafi konum olarak belirtildiğini aktarmamız gerekmektedir. İklim de doğal özellikler arasında yer almaktadır, ve doğal özellikler nelerdir sorusunun yanıtları arasında aktarılabilmektedir. Tarımsal zenginlik de doğal özellikler arasında yer almaktadır. Yer şekillerinin de doğal özellikler arasında yer aldığını belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Beşeri özellikler: Coğrafi bölge belirlemesinde etkili olan diğer bir noktanın da beşeri özellikler olduğunu unutmamalıyız. Beşeri özellikler nüfusa bağlı olarak değişmektedir. Ekonomik faaliyetler de coğrafi bölgelerin belirlenmesinde etkin olan bir diğer faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları