Coğrafi Bölge Nedir? Yöre Nedir?

Bu yazımızda sizlere bazı coğrafi kavramlar ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Coğrafi bölge nedir, coğrafi bölüm nedir, ve yöre nedir şeklindeki soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirterek, hemen soralım: Coğrafi bölge nedir? Sonrasında da, coğrafi bölüm nedir, ve yöre nedir sorularının yanıtlarını gözden geçirmeye başlayalım:
Coğrafi bölge nedir? En büyük coğrafi birim olarak tanımlanabilecek olan coğrafi bölgeyi, bunun yanında şu şekilde de tanımlayabiliriz: Kendi içerisinde belirli özellikler taşıyan, ve etrafından bazı özellikleri ile ayrılan coğrafi büyük alanlara coğrafi bölge adı verilmektedir. Coğrafi bölge hakkında bilgi edinilirken şu detaylar da göz önünde bulundurulmaktadır: ekonomi, nüfus… Yani sadece tabii özellikler ile coğrafi bölgeyi değerlendirmenin yanlış olacağını unutmamalıyız. Coğrafi bölge dahiline ekonominin ve nüfusun da girmesinin nedenini açıklamak istersek: bir yerin görünümünün, sadece tabiat ile bağlantılı olmadığını, görünümün aynı zamanda nüfus koşullarına, ve ekonomik şartlara bağlı olarak değişebileceğini unutmamamız gerekmektedir.
Coğrafi bölüm nedir? Coğrafi bölgeden daha küçük birimler olan coğrafi bölümler, coğrafi bölgeler içerisinde olmalarına karşın, daha küçüktürler, ve kendi aralarında benzerlik gösteren coğrafi birimlere coğrafi bölüm adının verildiğinin de unutulmaması gerekmektedir.
Yöre nedir? Coğrafi bölümden daha küçük olan coğrafi birimlere yöre adı verilmektedir. Yöreler de kendi içlerinde benzerlik gösteren, ancak çevrelerinden farklılıkları ile ayrılan coğrafi birimler olarak tanımlanmaktadırlar. En küçük coğrafi birimin yöre olduğunu belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları