Cemrenin Havaya Düşmesi Ne Demektir? Cemrenin Suya Düşmesi Ne Anlama Gelir?

Bu yazımızda sizlere, cemrenin havaya düşmesi ne demektir, ve cemrenin havaya düşmesi ne anlama gelir sorusunun yanıtları arasında yer alan, cemrenin havaya düşmesi ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Cemrenin havaya düşmesi 2014 yılında 20 Şubat tarihinde gerçekleştiğinden dolayı, bugün sizlerle bu bilgiyi paylaşmayı uygun bulduğumuzu belirtmemiz gerekmektedir.
Cemrenin havaya düşmesi ne demektir, cemrenin havaya düşmesi ne anlama gelir şeklindeki soruların yanıtlarını sizlere aktarmadan önce, cemre ile ilgili kısa bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir: Halk arasında, sıcaklıkların yükselmesi olarak bilinen cemre kelimesinin, Arapça kökenli bir kelime olup, kor anlamına geldiğini belirtmemiz gerekmektedir. Ve cemrenin havaya düşmesi, ilk baharın başlamasından hemen önce gerçekleşir. Bir hafta sonrasında cemrenin suya düşmesi, bir hafta daha sonra ise cemrenin toprağa düşmesi durumu söz konusudur. Bu bilgilerin tamamen bir inanış olduğunu da belirtmek gerekir. Ortada somut bir durum bulunmamaktadır. Peki cemrenin havaya düşmesi ile ilgili inanışın kaynağı nedir?
Arapça kökenli bir kelime olan cemre, ve cemrenin havaya düşmesi ile ilgili hikaye de yine Araplardan gelmektedir. Araplar, sıcak havalarda, yüksek yerlerde havaların daha serin olması dolayısı ile buralarda yaşar, havalar soğumaya başladığında ise düzlüklere inerlerdi. Bu düzlüklerde kendilerine çok geniş bir çadır kurarak kalabalık gruplar halinde bu çadırlarda yaşar, çadırların etrafına ise küçük baş hayvanlarını daire şeklinde sıralarlardı. Küçük baş hayvanların etrafına da, yine daire şeklinde develer sıralanırdı. Her grup için birer büyük ateş olmak üzere üç farklı ateş yakılır, havalar ısınmaya başladığında ise bu ateşler, dış kısımdaki, develer için yakılan ateş başta olmak üzere, birer hafta aralıklarla söndürülürdü. İlk olarak develer, sonrasında küçük baş hayvanlar, en son da insanlar için yakılan ateş söndürülürdü.
Cemrenin havaya düşmesi 2014 yılında 20 Şubat’ta, cemrenin suya düşmesi 2014 yılında 27 Şubat’ta, cemrenin toprağa düşmesi 2014 yılında ise 6 Mart tarihinde gerçekleşmektedir. Buna göre, cemrenin havaya düşmesi ne anlama gelir, cemrenin havaya düşmesi ne demektir sorularının yanıtı, havanın ısınması olarak belirtilmektedir. Cemrenin suya düşmesi ne anlama gelir, ce cemrenin suya düşmesi ne demektir sorularının yanıtları, suyun ısınması anlamına gelirken, cemrenin toprağa düşmesi ne demektir; ve cemrenin toprağa düşmesi ne anlama gelir sorusunun yanıtı da, toprağın ısınması olarak belirtilmektedir.
Cemrenin havaya düşmesi, cemrenin suya düşmesi, ve cemrenin toprağa düşmesi ile ilgili bilgilerin geçerliliğinin, modern dönemler, ve içinde bulunduğumuz günler için geçerli olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Çünkü cemrenin havaya düşmesi ile başlayan cemrenin suya düşmesi ile devam eden, ve cemrenin toprağa düşmesi ile sonlanan döngünün, aslında bir tecrübe konusu olsa da, ilk olarak toprağın ısınıp, yükselen sıcaklık ile havayı, sonrasında da havanın suyu ısıttığını belirtmemiz gerekmektedir. Hatta cemrenin havaya düşmesi ile başlayan döngü sürecinde, havanın soğuduğuna dahi şahit olunabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları