Boylam Neye Etki Eder?

Bu yazımızda sizlere boylamın etkilerinden söz ederek, boylamın etkileri nedir; ve boylam neye etki eder gibi soruların yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Boylamın, bir yerin matematik konumunu aktarırken kullanılan bir tabir olduğunu; ve genel olarak o yerin, başlangıç meridyenine olan mesafesinin açısal olarak değerini aktaran kavram olduğunu biliyoruz. Peki bu kavram neye etki eder? İşte sorumızın yanıtları:

Boylamın Etkileri Nedir
Boylam Neye Etki Eder?

Boylamın etkileri arasında, ilk olarak o yerin yerel saatini belirlemesinden söz etmek gerekir. Bir yerin saat dilimi, boylamı farklı olan bir yerin saat dilimi ile farklılık göstermektedir. Bu durum boylamın etkileri arasında yer almaktadır.

Güneşin doğuş; ve batış saatinin de boylamın etkileri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Boylamını bildiğiniz bir noktada, güneş saat kaçta doğuyor, ve kaçta batıyor şeklindeki soruların yanıtlarına kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir meridyen üzerinde, aynı boylamda yer alan tüm merkezlerde yerel saat aynıdır. Güneş bu noktaların hepsinde aynı saatte doğar; ve de aynı saatte batar. Bu nedenle, güneşin doğuş, batış, söz konusu bölgeye dik geliş durumuna göre belirtilen saate yerel saat denildiğini, ve boylamın etkileri arasında yer aldığını belirtmeden konumuzu noktalamamalıyız…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları