Boylam Nedir? Boylamın Etkileri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere boylam ile ilgili bilgiler vererek, boylam nedir, boylamın etkileri nelerdir gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de boylam nedir, boylamın etkileri nelerdir şeklindeki soruların yanıtlarını öğrenmek istiyorsanız, gelin boylamın etkilerini birlikte öğrenelim:
Boylam nedir? Bir yerin, dünya üzerinde, başlangıç meridyenine olan uzaklığı, derece, dakika; ve saniye cinsinden belirtiliyorsa, bu durumun boylam olarak adlandırıldığını belirtmemiz gerekmektedir.
Boylamın etkileri nelerdir? Yerel saat boylamın etkileri arasında yer almaktadır. Bunun yanında, boylamın etkileri arasında, güneşin doğuş, ve batış saatlerinin de yer aldığını belirtmeyi unutmamalıyız.
Boylamın etkilerinden söz ederken, dünyanın dönüş yönünün batıdan doğuya doğru olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bu nedenledir ki, yönü daha doğu tarafında olan yerlerde güneş daha erken doğmakta, ve daha erken batmaktadır. Buna bağlı olarak diyebiliriz ki, doğuda bulunan bir yerin yerel saati, batıda bulunan bir yerin yerel saatinden daha ileridir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları