Kocatepe Camii Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Kocatepe Camii ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Kocatepe Camii nerede, Kocatepe Camii ne zaman yapıldı… şeklindeki soruların yanıtlarını merak ediyor, kısacası, Kocatepe Camii hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, hemen Kocatepe Camii ile ilgili bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Kocatepe Camii nerede? Kocatepe Camii Ankara’da bulunmaktadır. Kocatepe Camii hangi semtte? Kocatepe Camii Ankara’nın Kocatepe semtinde bulunmaktadır. Kocatepe Camii ne zaman yapıldı? Kocatepe Camii hakkında bilgi verirken, Kocatepe Camii’nin yapımına 1967 senesinde başlandığını, inşaatının 1987 senesinde bittiğini de bilgilerimizin arasında aktarmamız gerekmektedir.
Kocatepe Camii hakkında bilgi verirken, Kocatepe Camii’nin yapılmasında, ilk önce bir yarışma gerçekleştirildiğini belirtmemiz gerekir. Bu yarışmayı kazanan projeye göre Kocatepe Camii’nin tasarımı gerçekleştirilecektir, ve yarışma, Mimar Vedat Dalokay tarafından kazanılmış bulunmaktadır. Temelin buna göre atılmasının sonrasında ise bu projeden vazgeçilmiştir, bunun nedeni, bu projenin çok modern olduğunun düşünülmesidir. Sonrasında Fatih Uluengin, ve Hüsrev Tayla Kocatepe Camii ile ilgili yeni bir proje hazırlamışlar, ve Kocatepe Camii bu projeye göre gerçekleştirilmiştir. İki kişi tarafından hazırlanan Kocatepe Camii’nin tasarımı, sonraki zamanlarda, Mimar Sinan’ın tasarımlarına benzediği gerekçesi ile eleştirilere maruz bırakılmıştır. Vedat Dalokay tarafından hazırlanan proje ise Pakistan’da bulunan Faysal Camii’ne, bir takım değişiklikler yapılarak uygulanmıştır.
Kocatepe Camii hakkında bilgi verirken, caminin inşaatının 20 sene sürdüğünü belirtmemiz gerekmektedir. Son altı senesinde, Diyanet Vakfı tarafından mal varlığı devralınan Kocatepe Camii’nin inşaatı bunun sonrasında hızlanmış, ve Turgut Özal da, tamamlanan camiyi ibadete açan isim olmuştur, o dönemin başbakanının Turgut Özal olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Kocatepe Camii hakkında bilgi vermeye devam ederken, caminin alanının 4500 metrekare olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. İdari Birimler, Ticarethane, Otopark, Kütüphane, Konferans Salonu… Kocatepe Camii’nin alt kısmında yer almaktadır. Kocatepe Camii, Mimar Sinan’ın üslubuna bağlı kalınarak tasarlanmıştır, ve caminin şu şekilde oluştuğunu da belirtmemiz gerekmektedir: Merkezi kubbe dört fil ayağı üzerine oturtulmuştur. Bunun yanında dört de yarım kubbenin bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Dört adet minaresi bulunan Kocatepe Camii’nde, minarelerin uzunluğu 88 metre olarak belirtilmektedir. Bu minarelerin şerefelerine çıkmak için merdiven kullanılabileceği gibi asansör de kullanılabilmektedir.
Mahmut Öncü, ve Hamit Aytaç, Kocatepe Camii içerisinde bulunan yazıları hazırlayan isimler iken, Konferans Salonu’nda bulunan yazılar ise Emin Barın’a aittir. Afyon Ulu Camii’de bulunan halı desenleri göz önğnde bulundurularak Kocatepe Camii’ndeki halıların desenleri hazırlanmıştır. Kocatepe Camii içerisinde bulunan mermer, çini, minber, mihrap, kapı, ve avizelerin hazırlanması özel olarak gerçekleştirilmekte olup, işçiliği için uzun zaman harcanmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları