Yağların Özellikleri Nelerdir? Yağların Vücudumuzdaki Görevleri

Bu yazımızda sizlere yağlar hakkında bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Yağ çeşitleri ile ilgili bilgiler edineceğiniz yazımız içerisinde ilk olarak doymuş yağ nedir, ve doymamış yağ nedir sorularının yanıtlarını alacaksınız, sonrasında ise yağların özellikleri ile ilgili bilgilere sahip olacağınızı belirtmeliyiz. O halde hemen doymuş yağ nedir; ve doymamış yağ nedir sorularının yanıtları ile, bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:

Yağ nedir? Canlılardaki organik bileşenler arasında yer alan yağların içeriğinde Azot, Hidrojen, Oksijen; ve Karbon gibi bileşikler bulunmaktadır. Yağların yapısına baktığımızda, bir molekül gliserol, ve üç molekül yağ asitinden oluştuklarını belirtebiliriz.
Doymuş yağ nedir? Yağ asitlerinden bir tanesini düşündüğümüzde, bu yağ asiti içerisinde bulunan Karbon zincirinde bulunan Karbon atomları arasında çift bağ bulunmuyorsa, bu tür yağlara doymuş yağ asiti denildiğini belirtmemiz gerekmektedir. İçeriğinde doymuş yağ asiti bulunduran yağlara da doymuş yağ ismi verilmektedir.
Doymamış yağ nedir? Yağ asitlerini düşündüğümüzde, içeriklerinde bulunan Karbon zincirinde bulunan bağlar, bir ya da daha fazla çift ise, bu tür yağ asitlerine doymamış yağ asiti, doymamış yağ asiti içeren yağlara da doymamış yağ adı verilmektedir. Doymamış yağların oda sıcaklığında sıvı halde olduklarını belirterek, doymuş yağı doymamış yağdan ayırabileceğiniz ile ilgili bir püf noktası vermemiz gerekmektedir. Doymamış yağlara her bir yağ asiti için iki Hidrojen olmak üzere eklenerek, doymuş yağların elde edildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Doymuş yağlar tereyağı, ve margarin gibi yağlar iken, doymamış yağlar ise zeytinyağı, bademyağı gibi yağlar olarak örneklendirilmektedir.
Yağların özellikleri nelerdir? Yağların özellikleri arasında ilk olarak, vücut için enerji deposu olduklarından söz etmemiz gerekmektedir. Yağların görevleri arasında, vücuda gerekli enerjiyi vermelerinin yer aldığını belirtmeliyiz. Yağların özellikleri arasında, vücudu onarmak, ve büyümeye yardımcı olmak gibi bir etkiden de söz edilmektedir. Yağların özellikleri arasında, vücut için besin değeri taşıdıklarından söz etmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Yağların özelliklerinden söz ederken, enerji vermek için vücutta karbonhidratlardan sonra kullanıldıklarını belirtmemiz gerekmektedir. Vücut yapısında yer almak, yağların görevleri arasında yer alırken, yağların görevleri arasında organların korunması etkisinden de söz etmemiz gerekmektedir. Herhangi bir organımızın maruz kaldığı bir darbede, vücudu destekleyerek koruma özelliği gösterirler.
Yağların görevleri arasında, bazı vitaminlerin vücut tarafından alınmasının da yer aldığını belirtmeliyiz. Yağların vücudumuzdaki görevleri arasında bazı hormonların üretiminden de söz etmemiz gerekmektedir ki bu hormonlar, vücudun düzenli çalışmasını olanaklı hale getiren hormonlar olarak tanıtılmaktadır. Yağların özellikleri arasında, besin grupları arasında, içeriğinde en çok enerjiyi bulunduran besin olduğunu da belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Yağların vücut içerisinde bulundukları bazı yerler bulunmaktadır. Eğer ki vücudunuzda fazla alınmış olan yağlar varsa bunlar ya derinizin altında, ya da iç organların çevresinde bulunur. İç organların çevresinde bulunan yağlar, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi organların darbeye karşı korunmasını sağlamaktadır. Deri altında toplanan yağlar ise, yağların vücudumuzdaki görevleri arasında yer alan vücut ısısını koruma özelliğini beraberinde getirmektedir. Eğer ki uzun süreli aç kalmamız gerekiyorsa, ve vücut için gerekli olan enerji tükenmiş ise, yağlarda bulunan enerji, vücudun gerek duyduğu enerji olarak kullanılmaya başlanacaktır.
Yağların, kan ya da hücre içerisine karışabilmesi için mutlaka sindirim işlemine girmeleri gerekmektedir. Bunun nedeni, moleküllerinin büyük olmasıdır; ve bu şekilde kan ya da hücre içerisine giriş yapamazlar. Ancak sindirilmeleri gerekmektedir. Bitkisel ve hayvansal yağların bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Bazı bitkilerin içeriğinde bulunan yağ miktarı çok iken, özellikle meyvelerde, ve sebzelerin içeriğinde bulunan yağ miktarı oldukça azdır. Hayvansal yağlardan söz ederken ise tereyağını örnek verebileceğimiz gibi, bazı hayvansal besinlerin içeriğinde de yağ bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir, ve bu besinlere sütü örnek verebiliriz.
Yağların vücut tarafından çok alınması durumunda, vücut tarafından yağların depolanması durumu söz konusu olacaktır ki bu durumda obezitenin gündeme geleceğini belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları