Vücudumuzdaki Yağlar Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlere vücudumuzdaki yağlar ile ilgili bilgilerden söz ederek, vücudumuzdaki yağlar ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında bulunan vücudumuzdaki yağların görevlerinden bahsedeceğiz. Genellikle yakılması istenen, var olmasının ise kolesterol; ve kilo gibi zararlı etkilere neden olacağının düşünüldüğü vücudumuzdaki yağlar ile ilgili, bakalım bilmemiz gerekenler neler…

Vücudumuzdaki Yağlar Ne İşe Yarar?

Öncelikle belirtmeliyiz ki, her insanın vücudunda az ya da çok yağ bulunmaktadır. Bu yağlar depolanabilir özelliktedir. Eğer vücut ağırlığınız 60 kilo ise, bunun 9 kilosu yağ olabilir. Peki vücudumuzdaki yağların bize sağladığı yararlar nelerdir?

• Vücudumuzdaki yağların görevlerinden ilki, bizim için enerji sağlayabilme özellikleridir. Tükettiğimiz her besin bizim için enerji sağlayabilir, ama yağlar, protein, ve karbonhidratlara oranla iki kat daha fazla enerji sağlamaktadır.

• Kadınların üremeye yönelik organ, ve hormonlarının çalışmasında vücudumuzdaki yağların önemli bir işlevi bulunmaktadır.

• Vücuttaki sinirlerinin çevresi yağlar ile çevrili iken, bunun yanında, beyin hücrelerinin hücre zarının yapısında da yağların bulunduğunu bilmek gerekir.

• Bazı yağlar vücut tarafından yapılandırılamayan özellik göstermektedir. İşte bu nitelikteki yağların, ve yağ asitlerinin mutlaka besinlerden alınması gerekmektedir. Aksi halde, vücudun sağlıklı çalışmasını olanaklı hale getiren Prostaglandin hormonu az salgılanır, ve ciltte egzemaya benzer nitelikte yaralar oluşur.

• Vücut için gerekli bazı vitaminler sadece yağda çözünebilmektedir. Vücudumuzdaki yağların görevleri arasında, A, D, E, ve K vitaminlerinin vücut tarafından çözünmesi de yer almaktadır.

• Böbrek, kalp; ve sinirlerin etrafında bulunan vücudumuzdaki yağlar, bu organların sarılması sureti ile, korunmasını olanaklı hale getirmektedir. Dolayısı ile, hayati görev üstlenen bu organların, dış etkilere karşı daha korunaklı hale gelmesi sağlanmış olur.

• Bazı yağlar da derinin altında depolanmaktadır. Bu sayede vücut ısısı düzenlenmiş olur, ve vücudun ısı kaybetmesi önlenir.

• Sindirimin daha geç gerçekleşmesini olanaklı hale getiren yağlar, aynı zamanda tokluk hissi yaratmaları dolayısı ile, zayıflamaya da katkıda bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları