Karbonhidratların Görevleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere karbonhidratlarla ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Karbonhidrat nedir, karbonhidratların görevleri nelerdir, ve karbonhidratların özellikleri nelerdir şeklindeki soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirterek, bilgilerimizin aktarımına, karbonhidrat nedir sorusunun yanıtı ile başlayalım:

Karbonhidrat nedir? İçeriğinde oksijen, hidrojen, ve karbon bulunduran organik bileşenlerin, hem canlılara enerji sağlaması; hem de canlılık faaliyetlerine katılmasını sağlayan besinlerin genel adına karbonhidrat denilmesi mümkündür. Karbonhidrat nedir sorusunun yanıtı sonrasında, karbonhidratların görevleri nelerdir, karbonhidratların özellikleri nelerdir sorularının yanıtlarını da gözden geçirelim:
Karbonhidratların görevleri nelerdir? Karbonhidratların özellikleri nelerdir?
Karbonhidratların görevleri arasında ilk olarak, canlılara enerji verebilmesi yeteneğinden söz etmemiz gerekmektedir. Protein adı verilen diğer besin grubunun da işlevlerinde önemli rol üstlenen karbonhidratların görevleri arasında bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz: Proteinler eğer, canlılara enerji vererek harcanmak yerine, canlılık faaliyetlerinin sağlanması; ve onarılmasında değerlendiriliyorlarsa, bu durum karbonhidratların eseri olarak nitelendirilmektedir.
Karbonhidratların görevleri arasında, başka bir besin grubu olan yağların da etkinliğinin belirlenmesinden söz etmek gerekir, ancak bunu şu şekilde açıklamamız gerekmektedir: Yağlar, eğer karbonhidrat var ise enerji olarak kullanılmazlar. Karbonhidrat yok ise yağlar enerji olarak kullanılır, ancak yağların enerji olarak kullanılması çok tercih edilen bir durum değildir, çünkü vücuttaki asit oranı artmakta, ve zararlı maddelerin su yüzüne çıkması olanaklı hale gelmektedir. İşte karbonhidratlar, bu durumun engellenmesinde rol oynamaktadır.
Karbonhidratların görevleri arasında yer alan bir diğer detay ise, beyne gerekli olan enerjiyi sağlamalarıdır. Sinir dokularında da karbonhidratın olumlu etkisinin bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bağırsaklarda bulunan, ve sindirimde önemli rol oynayan bazı bakterilerin ortaya çıkmasını da karbonhidratlar sağlamaktadır. Eğer karbonhidratlar olmaz; ve bu bakteriler ortaya çıkmaz ise, sindirim sisteminde önemli problemlerin gündeme geleceğini belirtmemiz gerekmektedir. Kanser, diyabet, ve kalp hastalıklarına karşı da karbonhidratların içeriklerindeki liflerin koruyucu etkisinin bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Karbonhidratların görevleri ve özellikleri bu kadar önemli iken, karbonhidrat içeren besinler nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan karbonhidrat içeren besinlerin de önemli olduğunu hatırlamamız gerekmektedir. Peki o halde karbonhidrat içeren besinler nelerdir?
Karbonhidrat içeren besinler: Yulaf, mercimek, pirinç, patates, buğday, üzüm, süt, bal, şeker pancarı, muz, kiraz, çilek, şeftali, karpuz, kavun… İçeriğinde şeker bulunan besinlerin karbonhidrat içeren besinler olduklarını belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları