Ünlü Daralması Ve Ünlü Daralmasına Örnekler

ünlü daralmasına örnekler

Bu yazımızda sizlere ünlü daralması ile ilgili bilgilerden söz ederek, ünlü daralması nedir sorusunun yanıtı ile birlikte ünlü daralmasına örnekler vereceğimizi de belirtmemiz gerekmektedir. Dilerseniz hiç zaman kaybetmeden ünlü daralması nedir sorusunun yanıtı ile birlikte, ünlü daralması hakkında bilgilerimzi edinmeye başlayalım:
Ünlü daralması nedir? Türkçe bazı kelimelerin sonlarında yer alan A; ve E harfleri, YOR eki ile birleştiklerinde, I; ya da İ olarak değişime uğrarlar. Bu duruma ünlü daralması adı verilmektyedir. Ünlü daralması sadece YOR ekini aldığında gerçekleşmeyebilir de. Örnek vermek gerekirse, Yine A; ve E harfleri ile biten Türkçe kelimelere, Y ile başlayan herhangi bir ek geldiğinde, A; ya da E, yine I ya da İ olarak daralabilmektedir. Bu durumda gerçekleşen ünlü daralmasının yazıda değil de konuşmada kendisini gösterdiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Kendisini yazıda da gösteren ünlü daralması durumlarının bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Yine Y ile başlayan ek alan kelimeler, tüm olarak, anlam değişikliğine de uğramak sureti ile kalıplaşabilirler. Dilerseniz ünlü daralmasına örnekler vererek, ünlü daralması nedir sorusunun yanıtında anlattığımız detayları tam anlamı ile pekiştirelim:
Ünlü daralmasına örnekler:
Gel + e + yor = Geleyor = Geliyor
Ağla + yor = Ağlayor = Ağlıyor
Söyle + yor = söyleyor = Söylüyor
Bakma + yor = Bakmayor = Bakmıyor
Gelmeyecek = Gelmiyecek (konuşmada)
Bakmayacak = Bakmıyacak (konuşmada)
Ağlayacak = Ağlıyacak (konuşmada)
Ye + yecek = Yiyecek (kalıplaşmış kelime)
De + yor = Diyor (kalıplaşmış kelime)
De + yecek = Diyecek (kalıplaşmış kelime)

Incoming search terms:

  • ünlü daralması ile ilgili örnekler
  • ünlü daralması örnekler
  • ünlü daralmasına örnekler
  • ünlü daralması ile ilgili sorular
  • nl daralmas nedir
  • nl daralmas rnekler


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>