Kare Nedir?

Her ne kadar, Geometri’nin ilgi alanına girdiğini düşünsek de, aslında kare günlük hayatta da karşımıza çıkan bir kavram. Bu nedenle, hem kare nedir sorusunun yanıtını, hem de karenin özelliklerini bilmeliyiz. Bazı bilgilerin neden okullarda öğretildiğine dair bir merak bulunmaktadır. İlerleyen yaşamımızda karşımıza çıkmayacaklarını düşünürüz. Ancak karenin çevresi, her zaman sahip olmamız gereken bilgiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle zaman kaybetmeden kare hakkında bilgi edinmeye başlayalım.

Kare Nedir?

Dört kenar uzunluğu birbirine eşit olup, her bir açısının ölçüsü de 90 derece olan dörtgene kare adı verilmektedir. Bir başka tanım ile kare, dört kenarı ve dört açısı birbirine eşit olan dörtgendir. Eski adı murabba olan kare, Geometri’nin en temel şekillerinden bir tanesidir. Aynı zamanda düzgün çokgen, eşkenar dörtgen ve dikdörtgen olduğunu ve karenin özelliklerinin, dikdörtgen ve eşkenar dörtgen özellikleri ile aynı olduğunu belirterek, karenin özellikleri hakkında bilgi edinmeye başlayalım.

Karenin Özellikleri

■ Karenin her bir kenar uzunluğu bir diğeri ile eşittir.
■ Karenin karşılıklı kenarları birbirine paraleldir.
■ Karenin açılarından her birinin ölçüsü 90 derecedir.
■ Karenin köşegenleri iki tanedir. Karenin köşegenleri aynı zamanda açıortay olup, birinin uzunluğu diğerine eşittir.
■ Karenin alanını bulmak için bir kenar uzunluğunu kendisi ile çarpmak gerekmektedir. Başka bir deyişle karenin alanı, bir kenar uzunluğunun karesidir.
■ Karenin köşegenlerinin iki tane olduğunu belirtmiştik. Bu köşegenlerin kesişme noktası, karenin ağırlık merkezini vermektedir.
■ Karenin köşegenleri birbirlerini dik ortalar.
■ Karenin çevresini bulmak için bir kenar uzunluğunu 4 ile çarpabilir; ya da karenin çevresini, dört kenarı birbiri ile toplayarak bulabilirsiniz.
■ Karenin köşegenleri ile kenarları arasında 45 derecelik açılar bulunmaktadır.
Karenin köşegen uzunluğu a 2 olarak belirtilmektedir. A, karenin bir kenar uzunluğudur. Örneğin karenin bir kenar uzunluğu 5 santim ise, bu karenin köşegen uzunluğu: 5 2 şeklindedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları