Muharrem Ayında Yapılması Gereken İbadetler

Bu yazımızda sizlere, içerisinde bulunduğumuz Muharrem ayında yapılması gerekenlerden söz ederek, Muharrem ayında yapılacak ibadetlerden, ve Muharrem ayında yapılması gereken ibadetlerden bahsedeceğiz. Eğer siz de hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayında yapılması gereken ibadetler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden detayların aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Muharrem ayında Yapılması Gereken İbadetler
Muharrem ayında Yapılması Gerekenler
Muharrem ayında Yapılacak İbadetler

• Muharrem ayının ilk günü oruç tutmak gerekir. Bunun nedeni, hicri yılın ilk günü olan bu günde oruç ibadeti gerçekleştirerek, o hicri yıl boyunca günahlardan korunmak, işlenecek olan duaların da affedilmesini istemek olarak belirtilmektedir.

• Muharrem ayının ilk gecesinde, akşam namazı ile yatsı namazı arasında iki rekat namaz kılmak gerekir. Bu namaza şu şekilde niyet edilmelidir: “Allah’ım, bu seneyi bizim için mübarek et. Bizi affı ilahına mazhar kıl. Bizi dünyevi ve uhrevi saadetlere nail eyle… Allah’u ekber…”

Kılınan bu namazda, her bir rekatın ardından Sübhaneke, her biri yedi kere olmak üzere İhlas, Fatiha, ve Ayet-el Kürsi okunmalıdır.

Namazın sonrasında ise, her biri 11 kere olmak kaydı ile şunlar okunur:
“Lâ İlahe illALLAHü vahdehu lâ şerikeleh lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yumit ve hüve Hayyul lâ yemüt biyedihil hayr ve hüve âla külli şey-in kadir”
İstiğfar
Salavat-ı Şerife
Ardından, geçen seneden bu seneye olan günahların affedilmesi, yeni seneye günahsız girilmesi için dua edilir.

• Muharrem ayının ilk gününde, her seferinde Besmele ile başlamak koşulu ile 1000 defa İhlas okunur. Bu, Allah’ın huzuruna kul hakkı ile çıkmamak için yapılması gereken ibadettir: Aynı gecenin de ibadet edilerek geçirilmesi gerekmektedir.

• Muharrem ayının ilk gecesi tesbih namazı kılmak gerekir. Ve bunun için de şu şekilde niyet edilmelidir. “Ya Rabbi bu sene beni Mağfiret-i İlahine Rıza-i İlahine mahzar eyle. Yeni açılan amel defterimi Rıza-i İlahine muvafık amel ile doldurmayı bana nasib eyle.Beni Gadab-ı İlahine düçar olacak amellerden muhafaza buyur.ALLAH’u Ekber.”

Bu namazın ilk rekatında, birer kere Ayet-el Kürsi; ve Fatiha okunur.
İkinci rekatte birer kere, Fatiha, ve Amene’r Resulü (Al’i İmran Suresinin ilk iki ayetini de eklerseniz daha makbul olur)
Üçüncü rekatta, birer kere, Fatiha, ve Hüvellahüllezi
Dördüncü rekatta birer kere, Fatiha, ve İhlas suresi
Namaz bitirilince istiğfar edilerek salavat-ı şerife getirilip dua edilir.

• Muharrem ayının ilk gününden, 10. gününe kadar oruç tutulur, 10. günde de aşure pişirilirse, hadislere göre o kişiye en kıymetli cennet varis bırakılır.

Belirtildiğine göre aşure gününde, yani Muharrem ayının 10. gününde oruçlu olan kişiye, 1000 şehit, 1000 umre, ve 1000 hac sevabı yazlır. Bu kişi için cennette 70.000 köşk yazılır, ve bu kişi cehenneme girmez.

Aşure gününde oruçlu olan kişiye 10.000 melek sevabı yazılır, ve bugün 1000 İhlas suresi okuyana, Allah rahmet ederek bakar, ve bu kişi Sıddıklardan olur.

• Muharrem ayının ilk Cuma günü, bir önceki; ya da bir sonraki günü ile birlikte oruç tutan kişinin günahlarının affedildiği belirtilir. Hadise göre, Perşembe, Cuma, ve Cumartesi oruç tutanın, 900 senelik ibadeti olduğu kabul edilir.

• Muharrem ayında yapılacak ibadetlerden biri de, Hadislere göre, herhangi bir Cuma günü, önceki; ve sonraki günü ile birlikte oruç tutan kişiye, 900 senelik sevap yazılacağı yönündedir.

• Muharrem ayında, tutulan her günlük oruç için, 30 günlük sevap yazılacağı belirtilmektedir.

• Muharrem ayında, 10. güne kadar olan günlerden birinde, yatsı ile akşam namazı arasında, ya da akşam namazından sonra, 6 rekat namaz kılınır, ve bu namazda, her 2 rekatta bir selam verilir. Namaza şu şekilde niyet edilir: “Niyet eyledim Ya Rabbi Senin Rıza-i Şerifin için namaza Herhangi bir komşumun ve din kardeşimin veya herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise bu hakkın ödenmesi için ALLAH’u Ekber”

İlk rekatta, birer defa Fatiha, ve Ayet-el Kürsi, 11 defa İhlas
İkinci rekatta bir Fatiha, 10 İhlas
Üçüncü rekatta bir Fatiha, bir Tekasür, 11 İhlas
Dördüncü rekatta, Bir Fatiha 10 İhlas
Beşinci rekatta Bir Fatiha, üç Kafirün, 11 İhlas
Altıncı rekatta, Bir Fatiha, on İhlas suresi okunur.
Namazın bitmesinden sonra dua edilir.

• Muharrem ayında sürekli Allah’ın adı anılmalıdır. Bunun en büyük ibadet olduğu belirtilir. Dil, ve kalple Allah sürekli anılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları