Güneş Işınlarının Geliş Açısı Neye Bağlıdır?

Bu yazımızda sizler için, güneş ışınlarının geliş açısı neye bağlıdır, ve güneş ışınlarının geliş açısı neye göre değlşir sorularının yanıtlarından söz edeceğiz. Güneş ışınlarının geliş açısının pek çok unsur üzerinde etkisi bulunmaktadır; bunlardan biri de, sıcaklık dağılışıdır. Bu nedenle önemlidir.

Güneş Işınlarının Geliş Açısı Neye Göre Değişir?
Güneş Işınlarının Geliş Açısı Neye Bağlıdır?

• Dünyanın şeklinden dolayı, güneş ışınlarının geliş açısı, bulunulan yerin enlemine göre farklılık gösterir. Çünkü güneş ışınları ekvatora daha büyük açı ile gelirken, kutuplara doğru gidildikçe açıda küçülme söz konusu olur.

• Dünyanın yıllık hareketi, ve bunun yanında eksen eğikliği dolayısı ile oluşan mevsimler, güneş ışınlarının geliş açısını etkiler. Biz ülkemizde, yaz aylarında güneşi daha dik açı ile alırız. Mevsim kışa döndükçe açıda eğiklik göz konusu olmaya başlar.

• Dünyanın günlük hareketinin de güneş ışınlarının geliş açısı üzerinde önemli etkisi vardır. Sabah, ve akşam saatlerinde eğik açı ile gelen güneş, öğle saatlerinde, gelebilecek olduğu en dik açı ile bizlere ulaşır.

• Yer şekillerinin eğimi, ve güneşe bakışları, yani bakı da, güneş ışınlarının geliş açısı üzerinde önemli olan bir diğer faktördür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları