Barajlardan Nasıl Yararlanırız?

Barajlardan nasıl yararlanırız, barajlardan nasıl faydalanırız gibi soruların yanıtları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu nedenle biz de bu yazımızda sizlere barajlardan yararlanmaya yönelik bilgi aktarımında bulunmak istedik. Akarsular, ve göllerden de yarar sağlanır, ancak barajlardan yararlanma günümüzde daha popülerdir. İşte barajlardan yararlanma şekilleri:

Barajlardan Nasıl Faydalanırız?
Barajlardan Nasıl Yararlanırız?

• Barajlar sayesinde hidroelektrik üretimi gerçekleştirilebilir. Bunun için akarsuların üzerine baraj kurulması gerekmektedir. Fırat, Dicle, Kızılırmak… gibi önemli akarsularda gerçekleştirilen bu işlem ile üretilen elektrik, ülke ekonomisine de önemli katkılar sunmaktadır.

• Barajlar sayesinde, hem içme, hem de kullanma suyu üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Bu uygulama daha etkin olarak büyük şehirlerde gerçekleşir.

• Tarım alanlarının sulanması da barajlardan yararlanmanın bir diğer alternatif yöntemidir. Böylece daha çok ürün alınması sağlanabilir. Bu durum da ekonomiyi önemli şekilde etkilemektedir.

• Baraj göllerinde deniz ürünleri, ve tatlı su balıkları yetiştirilebilmekte; ve buralarda balıkçılık yapılabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları